[email protected] 1814 /1 Sok. Karşıyaka / İZMİR 0533 669 70 65

Bizi Takip Edin!

Selüloz YalıtımıReform Yalıtım

Selüloz Yalıtımı

Selüloz yalıtımı, tüketici sonrası geri dönüştürülmüş kağıt içeriğinden yapılan bir tür gevşek yalıtımdır. Geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülmüş yapı malzemelerinin kullanılması, sürdürülebilir bir ev için kritik öneme sahiptir ve üflemeli selüloz yalıtımı genellikle parçalanmış geri dönüştürülmüş kağıttan, karton kutulardan ve yaygın olarak atılan diğer atık kağıt ürünlerinden elde edilir.Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde her gün yaklaşık 62 milyon gazete basılıyor. Bunlardan neredeyse 44 milyonu çöplüklere atılıyor. Bu israf, sabah kahvemiz sırasında 15 dakikalık kısa bir okumanın ardından yaklaşık yarım milyon ağacın çöpe atılması anlamına geliyor.

Atılan gazetelerin yalnızca yüzde 10’unu geri dönüştürebilseydik, her yıl tahminen 25 milyon ağacı kurtarabilirdik. Elbette eski gazeteleri yeni kağıt ürünlerine dönüştürebiliriz. Ancak alternatif olarak bunlar parçalanıp evlerimizi dış sıcaklıklardan korumak için onlarca yıl harcayacak yüksek verimli selüloz yalıtım ürünlerine dönüştürülebilir.ABD Enerji Bakanlığı, üflemeli selüloz yalıtımın faydalarından birinin, genellikle ekstra bir nem bariyeri gerektirmemesi olduğunu söylüyor. (Not: soğuk iklimler için ve tabii ki bina kurallarının gerektirdiği yerlerde buhar bariyeri gereklidir.)

 

Bu özellik genel kurulum maliyetlerini azaltır ve selülozu az yalıtımlı bir evin yenilenmesi için en maliyet açısından rekabetçi seçeneklerden biri haline getirir. Gerekli yoğunlukta döşendiğinde selüloz izolasyonun çökme ihtimali çok düşüktür. Çökme genellikle daha yaygın olarak kullanılan cam elyaf yalıtımında meydana gelir ve bu da R değerlerinin azalmasına ve ısı transferinin meydana geldiği çatı ve duvarlarda düşük yalıtım alanlarına yol açar.Selüloz izolasyonun bir diğer faydası ise farklı kalınlıktaki uygulamalarda uygulanabilmesidir. Bu özellik duvarlar, kanallar ve elektrik kabloları arasındaki dar alanlara iyi uyum sağlamasına olanak tanır.

 • Selüloz İzolasyonu Nelerden Yapılır?

  Selüloz yalıtımının yaklaşık yüzde 75 ila 85'i geri dönüştürülmüş kağıt elyafından yapılır. Yukarıda gazeteden bahsettik ama diğer tüketici sonrası geri dönüştürülmüş kağıt içerikleri de kullanılıyor. E-ticaretin sürekli olarak yeni boyutlara ulaşmasıyla birlikte, toplu olarak tükettiğimiz karton kutuların miktarı şaşırtıcıdır. Bir tahmine göre Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yaklaşık 100 milyar karton kutu üretiliyor ve kullanılıyor. Neyse ki her yıl bu kutuların yaklaşık yüzde 75'i geri dönüştürülüyor. Ancak geri kalan yüzde 25'lik kısım hâlâ devasa miktarda karton atık oluşturuyor ve çoğunlukla çöplüklere atılıyor, büyük miktarlarda metan emisyonuna katkıda bulunuyor ve küresel ısınmaya katkıda bulunuyor.Selüloz izolasyon içeriğinin geri kalan yüzde 15 ila 25'i borik asit veya amonyum sülfat gibi yangın geciktiricilerden oluşur.

 • Selüloz Yalıtımı Çevre Dostu mudur?

  Selüloz yalıtımının en belirgin çevresel faydası, ev sahiplerinin aksi takdirde çöplüklere atılacak malzemeleri yeniden kullanabilmesi ve geri dönüştürebilmesidir. Döngüsel ekonominin temeli, ekonomik sistemlerimizin atık ve kirliliğini tasarlamaktır. Bu tür ekonomi, ürün ve malzemeleri kullanımda tutmayı, böylece hammadde çıkarımını azaltmayı ve doğal ekosistemlerin yenilenmesine yol açmayı amaçlamaktadır. Selüloz yalıtımı bu tür ekonomiye uyar.Örneğin fiberglas yalıtım, küçük cam elyaflarıyla güçlendirilmiş plastikten yapılır. Ortalama bir cam elyaf yalıtım ürünü yalnızca yüzde 20 ila 40 arasında geri dönüştürülmüş içerik içerir ve çoğu üretici hiçbir şekilde geri dönüştürülmüş içerik kullanmaz.

  Geri dönüştürülmüş içeriğin kullanımının ihmal edilmesi, daha fazla plastik üretimi gerektirerek petrol endüstrisinden elde edilen petrokimyasallara olan talebin artmasına neden olur. Küresel ısınmanın mevcut gerçekliği göz önüne alındığında, tam olarak yapmamız gereken şey bu değil.İç hava kalitesi açısından selüloz izolasyonu sığ VOC seviyelerine sahiptir. Sağlıklı Bina Bilimi raporu, üflemeli selüloz yalıtımının toplam VOC (TVOC) seviyesinin 101 µg/m3'ün altında ve toplam formaldehit seviyesinin ise 12,7 µg/m3 olduğunu ortaya koyuyor. Bu miktar, Greenguard sertifikasyonunun düşük VOC yalıtım ürünleri için gerektirdiği miktardan önemli ölçüde düşüktür.

 • Selüloz Yalıtımı Ses Yalıtımı Açısından İyi Midir?

  Selüloz yalıtımı diğer yalıtım türlerine göre çok daha yoğundur. Bu nedenle evinizin ses yalıtımını iyileştirmek için mükemmel bir çözüm olabilir. Tren raylarının, yoğun bir otoyolun yakınında yaşıyorsanız veya gece geç saatlere kadar parti veren komşularınız varsa, kalın selüloz izolasyonu kullanmak, daha sessiz bir ev için daha geniş bir akustik çözümün parçası olabilir.

 • Selüloz Yalıtımı Yangına Dayanıklı Mıdır?

  Kamp ateşi yakan herkes muhtemelen eski, kuru bir gazetenin ateşin kükremesine yardımcı olacak en iyi şey olduğunu bilir. Çoğunlukla geri dönüştürülmüş gazete ve kartondan yapılan selüloz yalıtımı, yangın geciktiricilerle işlenmediği takdirde önemli bir yangın tehlikesi oluşturacaktır. Neyse ki, ülke çapındaki hemen hemen tüm inşaat kuralları, yangın geciktiricilerin selüloz yalıtımıyla birlikte kullanılmasını zorunlu kılıyor. En yaygın kullanılan yangın geciktirici, evinizi tehlikeli, zehirli dumanlarla doldurmadan evinizi yangından koruyabilen mükemmel bir doğal ve toksik olmayan yangın geciktirici olan Borik asittir.

 • Selüloz Yalıtımı Avantajları

  Etkili bir ses bariyeri görevi görür: Selüloz sadece evin her yerinde ısı transferini engellemez; aynı zamanda gürültü iletiminin azaltılmasına da yardımcı olur. İstenmeyen dış sesleri engellediği ve sesin evinizin farklı odalarına yayılmasını önlediği için selüloz mükemmel bir yalıtım seçeneğidir.

  Çevre dostu: Selüloz esas olarak geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşur ve bu da onu piyasadaki en çevre dostu yalıtım malzemelerinden biri yapar. Ayrıca, etkili bir yalıtım maddesi olarak görev yapan selüloz, bir evdeki toplam enerji kullanımını azaltarak çevreye daha fazla fayda sağlayabilir.Yüksek alev direnci: Selüloz yalıtımın işlendiği birçok yangın geciktirici kimyasal nedeniyle, yalıtım maddesi yüksek bir alev direncine sahiptir.

  Zararlıları önler: Selüloz yalıtımının yoğun şekilde işlendiği bor mineralleri yalnızca yangına dayanıklı maddeler olarak işlev görmez; aynı zamanda haşere istilasının önlenmesine yardımcı olmakta da etkilidirler. Bu tür bor tuzları haşereler için zehirlidir ve selülozun kurulu olduğu alanlardaki istilaların durdurulmasına yardımcı olabilir.

  Küf oluşumunu kontrol eder: Selüloz yalıtımı haşere salgınlarını önlemenin yanı sıra küf salgınlarını da önlemeye yardımcı olabilir. Selülozun işlem gördüğü bor tuzları nedeniyle küf büyüyemez ve yalıtım malzemesi üzerinde yayılamaz.

Hizmetlerimiz ile ilgili bilgi ve fiyat

teklifi almak için bize ulaşın!

Teklif Alın!